Keskmise rühma kõnearenduse tunni kokkuvõte “Kehaosad. Õppetegevuse kokkuvõte haridusvaldkonnas “Kõnearendus”. Teema: “Kehaosad

Teema: “Kehaosad on minu abilised” Eesmärk: - kinnistada kehaosade mõistet; - täpsustada laste teadmisi kehaosade ja nende nimede kohta; - arendada üksteisega sõbralikke suhteid; - arendada kõnet; - arendada motoorseid oskusi ja kompimisaistinguid.

Eesmärgid: Kõne leksikaalse struktuuri parandamine: - rikastada, aktiveerida ja laiendada sõnavara teemal “Kehaosad on minu abilised”; - õppida tundma inimese kehaosade nimetusi, nende funktsioone (näeme silmadega, kuuleme kõrvaga, hingame läbi nina jne); - laiendada ideid lõhnade tajumise kohta; - selgitada sõnade “aroom”, “lõhn” tähendust. Sidusa kõne arendamine: - luua probleemne olukord, osaleda selle arutelus; - arendada oskust küsimustele asjatundlikult vastata; - leida motivatsiooni sellel teemal arutlemiseks. Parandada jämedat ja peenmotoorikat. Arendusülesanded: - taktiilsete aistingute arendamine; - õige füsioloogilise hingamise arendamine. Hariduslik: - kujundada ideid kehaosade kohta: silmad, kõrvad, nina, keel, käed, nende rollist inimese elus; - kasvatada kultuurilisi ja hügieenilisi oskusi. Eesmärgi saavutamiseks kasutati järgmisi meetodeid ja võtteid: - visuaalne meetod (videomaterjalide kasutamine) - verbaalne meetod (vestlus kehaosadest) - mängutehnika (artikulatoorne võimlemine “Naljakas keel”) - eksperimenteerimismeetod (saa teada, milles veekeetja vesi on külm ja milles kui kuum, puudutamata - aroomiteraapia (kasutatakse lõhnaküünlaid) probleemide lahendamine toimub järgmiste õppevaldkondade kaudu: - tervis (õige hingamise oskus) - tunnetus (õpetaja jutt silmad ja lõhnade tajumine) - muusika ("Metsa helid") : - inimkeha ehitust kujutav plakat - videomaterjalid (maastikud, taimestik, loomastik; nina, kõrvad, silmad; kalad, konn, kanad); , tuvid, öökull, sisalik, koer, kass, hirv, hobune, delfiin - kaks teekannu veega - aromaatsed küünlad; Whatmani paber, punane guašš, näod, millel pole suud. Kasvataja. Poisid, ütleme tere. Tere, peopesad! (lapsed plaksutavad käsi: plaks-plaks) Tere, saapad! (stomp: stomp stomp) Tere, konnad! (krooksub qua-qua) Tere, kägud! (kägu: kägu) Tere, helisev konts! (klõpsake nende keelt: klõks – kõlin) Ja tulekärbsepoeg! (välja hingates ütlevad nad: s-s-s) Tere, vilgas tuul, (puhu) Heljuv lapsehääl! (keel liputab: bl - bl) Rong on perroonil pikk! (tõmmates: tuuu) Tere pärastlõunast käekelladele, (tiks: tikk-taks) Valjudele lastehäältele! Ja nüüd istusid kõik koos maha, kõik vaatasid mind. 2. Põhiosa. Täna räägime inimesest. Maal elab palju inimesi – miljardeid. Kõik inimesed on sarnased, me kõik teame, kuidas rääkida, mõelda, kõndida, kuid iga inimene on ainulaadne. Erineme välimuse, silmade värvi, juuksevärvi, pikkuse, kõnnaku, hääle, iseloomu poolest. Ja nüüd arvake ära minu mõistatused: 1) Me kanname talvel saapaid, sügisel kingi, suvel sandaale. (Jalad) 2) Ma ei tõsta kunagi jalga haiglasse, käin kõiges ringi, värisen üleni, huuled värisevad, Eile mind raviti... (hambad). 3) Viis venda on aastaid olnud võrdsed, erineva pikkusega. (Sõrmed) 4) Kõik, mis me suhu pistame, jõuab meie ... (makku). 5) Pott on nutikas, sellel on seitse auku. (Pea). Koolitaja: Hästi tehtud, poisid, täitsite ülesande. Palun öelge, mis on inimkeha suurima osa nimi? (torso) Õpetaja näitab, kus on torso.

Millised kehaosad on torsol ja sees? (laste vastused: käed, jalad, pea, süda) Hästi tehtud, sa tead kõike.

Ja mis on peas (juuksed, silmad, suu, huuled, kulmud, kõrvad) Õpetaja näitab inimese kujutist.

Nüüd, lapsed, mõtleme selle koos välja. Mille jaoks silmad maailmas on? Ja miks on meie kõigi näol silmapaar? Miks siis inimesel silmi vaja on? Lapsed vastavad. Kasvataja. Täpselt nii, silmad aitavad inimesel ümbritsevat maailma ära tunda: me näeme enda ümber olevaid objekte, nende värvi, suurust, kuju ja saame määrata nende kauguse üksteisest. (Lapsed vaatavad videomaterjale, mis kujutavad maastikke, taimestikku, loomastikku.) - Silmad on väga tundlikud, seega tuleb neid kaitsta. Halva nägemisega inimestel soovitab arst kanda prille. Kõigil loomamaailma esindajatel on erinevad silmad. Näiteks näevad kalad hästi lähedal asuvaid objekte. Konnad märkavad ainult liikuvaid objekte. Statsionaarse objekti uurimiseks peab ta ise liikuma hakkama. Vähkidel paiknevad silmad spetsiaalsetel antennivartel, ulatuvad kaugele ette ja saavad ise pöörlema ​​hakata, kui jõevähk on liikumatu. Öökullil ja öökullil on suured, kuid liikumatud silmad, kuid pea pöörleb ümber oma telje täisringi. Pealegi näevad nad ainult pimedas. Kanad, tuvid ja sisalikud näevad ainult valguses. Ants näevad tähti isegi päeval. - Mis värvi silmad seal on? Lapsed vastavad. Kasvataja. Mis silmad sul on? Lapsed vastavad.

Kasvataja. Sule peopesaga silmad, Istume veidi: Kohe läks pimedaks. Kus on võrevoodi, kus on aken? Kummaline, igav ja solvav - te ei näe ümberringi midagi. Lapsed istuvad kinnisilmi, muusikasalvestised “Metsa helid” on sisse lülitatud. Kasvataja. Pimedas tunneb inimene end halvasti ja ebamugavalt, kuid tal on teine ​​abiline. Mida sa kuuled? Lapsed vastavad. Kasvataja. Kuidas me kuuleme enda ümber olevaid helisid? Koolitaja: Milliseid helisid me kuuleme? Lapsed vastavad. Koolitaja: Tänu kuulmisele tajume ümbritsevaid helisid ja navigeerime maailmas. Inimene kasutab oma kõrvu, et kuulda lindude laulu ja inimeste hääli, oja kohinat ja tuulekohinat ning paljusid erinevaid helisid. Ütle nüüd, kas tunned toas meeldivat aroomi? Lapsed hingavad sisse lõhnaküünalde meeldivat maasikalõhna.
Koolitaja: - Kuidas me aroome nuusutame? Lapsed vastavad. - Miks sa arvad, et inimesel on nina vaja? Lapsed vastavad. Koolitaja: Mõned inimesed usuvad, et nina on lihtsalt näo ornament. Teised arvavad, et loodus andis meile nina selle üles keeramiseks. On isegi väljendeid: “Näe, sa keerasid nina püsti!”, “Miks sa nina riputad?” See on nali. Tegelikult on isegi väikseim nina väga oluline kehaosa. Me hingame läbi nina. Nina aitab ka lõhnu tajuda ja eristada. Miks vajavad lapsed nina? On sirged ninad, On ninnad... Iga nina on väga vajalik, \ Kuna ta on näo äärde kasvanud. Yu Prokopovitš Fizminutka. Me trampime jalgu. Me plaksutame käsi ja noogutame pead. Tõstame käed, Me langetame käed. Surume kätt ja jookseme ringi. Koolitaja: Inimesed tajuvad üksteist vestluse ajal nägemise ja kuulmise kaudu. Kuid loomade jaoks mängib haistmismeel olulist rolli. See on kõige olulisem meel, mis sageli asendab nägemist või kuulmist. Mõnele neist võrdub kiskja lõhna mittetundmine või rajalt saagi leidmata jätmine surmaga. Koerad, kassid ja hobused tajuvad lõhnu paremini kui teised loomad. Tavaliselt tunnevad nad ära kellegi tuttava lõhna ammu enne, kui ta lähedale jõuab. Metsloomadel on haistmismeel veelgi paremini arenenud. Hirv tunneb kiskja lõhna juba kaugelt ja tal õnnestub põgeneda või peituda. Kuid linnud eristavad lõhnu väga halvasti, kuid delfiinid ei erista neid üldse. Õpetaja kasutab loomi kujutavaid videomaterjale ja ainepilte. Kui teil on külm ja nohu, on teil raskem hingata. Sa pead hoolitsema oma tervise eest, suutma õigesti hingata, hingama õhku läbi nina ja välja hingama suu kaudu. Nina on inimese organ. Kumb või mis sellel on? Õpetaja kasutab videomaterjale, mis kujutavad looma ja inimest, paati ja teekannu. Koolitaja: Mis on teekann? Mis osad sellel on? (tila, kaas, käepide, põhi, seinad). Koolitaja: Milleks on veekeetja? (Sellest juua). Koolitaja: Millist vett on tee valmistamiseks vaja? Lapsed vastavad. Laste ette asetatakse kaks veekeetjat - külm ja kuum, neil palutakse ilma puudutamata välja selgitada, kumb on kumb, seejärel esitatakse rida küsimusi. Lapsed mõistavad, kuidas vee temperatuuri määrata. Kasvataja: Teie ees on kaks veekeetjat, ühes on külm vesi, teises on soe vesi. Mis sa arvad, kummal on külm vesi? Lapsed vastavad.
Kasvataja: puudutame esemeid sõrmedega. Nad aitavad meil kirjutada ja õmmelda. Skulpeerige, tehke palju erinevaid asju. Sõrmede abil tunneme soojust ja külma, tunnetame, kas ese on kõva või pehme, sile või kare. Mõned väga peened liigutused tuleb ära õppida, näiteks on artistide käed väga hästi arenenud. Soovitan natuke sõrmedega mängida. Proovime puudutusega ära arvata, mis on meie imekarbis? Lapsed teevad seda.
Kasvataja: Mis juhtuks, kui inimesel oleks üks silm, aga kaks suud ja kaks nina? Lapsed vastavad. Kasvataja: Meile antakse üks pea. Ja kaks silma ja kaks kõrva, ja kaks templit ja kaks kätt, aga üks nina ja suu. Aga kui meil oleks vastupidi, üks jalg, üks käsi, kaks keelt – me teaksime ainult, mida me sööme ja lobiseme. G. Heine. - Keel elab meie suus. Selle abil saame määrata maitse. Miks muidu on inimesel keelt vaja? Lapsed vastavad. Koolitaja: Keel aitab teha mitmesuguseid helisid ja mis kõige tähtsam, rääkida. Mõnikord täidab ta valvuri rolli, valvab majja (suu) sissepääsu ja kontrollib toidu sobivust või tarbimiseks kõlbmatust. Närimise ajal keerab keel ümber toidutükid.
Õppetunni kokkuvõte. Koolitaja: Poisid, täna õppisite palju huvitavat, uurisite meie keha ja saite aru, millised kehaosad ja organid meil on ja milleks neid vaja on. Unustada ei tohi aga kõige tähtsamat: inimene peab alati olema korralik ja puhas. Sellise inimesega on alati meeldiv suhelda. Selleks peate iga päev käsi pesema, juukseid kammima, vannitama, hambaid pesema, riiete eest hoolitsema, olema laisk, tegema hommikuvõimlemist ja sööma õigesti. Räägi meile, mis sulle täpselt kõige rohkem meeldis?

Jelena Chepurnaya
GCD kognitiivse arengu kohta keskmises rühmas teemal "Inimese kehaosad"

Teema: "Keha inimene» .

Programmi sisu:

1. Kujundage ettekujutus struktuurist Inimkeha, selle organid, nende eesmärk.

2. Arendada laste võime kuulata ja kuulda õpetajat, vastata õpetaja küsimustele täieliku vastusega.

3. Kasvatage hoolivat suhtumist endasse ja teistesse lastesse.

4 Täpsustage ideed, mida on vaja tervise säilitamiseks.

5. Koguge teadmisi liiklusreeglite kohta.

Tunni käik:

Tere.

Mida see sõna tähendab? Mida me tahame teistele öelda? inimene kui me seda ütleme? (Laste ütlused.)

Kas teate selle sõna tähendust "Tere", kas nad teavad, kuidas sõjaväelased üksteist tervitavad? "Soovin teile head tervist"- mida need sõnaga sarnased sõnad tähendavad? "Tere"? Nii leiavad lapsed ise vastuse.

Soovime oma külalistele head tervist.

Meile tuli külla sõber Pipi, pikksukk. Kuid ta sai autolt löögi ja ta kukkus laiali kehaosad. Poisid, miks ta auto alla jäi? (laste vastused)

Kuidas ma saan teda aidata? (laste vastused).

Kutsun sind selle laua taha ja aitan Pipit.

Ja millest inimese kehaosad? (laste vastused)

Kontrollige vähem aktiivsete lastega.

Vaadake üksteisele tähelepanelikult otsa ja öelge meile, kuidas olete sarnased. (laste vastused)

Kutsun teid meie kinosaali ja vaatama ettekannet meie kehast.

Millised abilised? inimese kehaosad? (Laste vastused)

Vaata pead, nägu inimene.

Millised abilised on meil näos ja peas, kes meid elus aitavad? (Laste vastused.)

Miks me vajame silmi? (Et näha objekte, inimesi, eristada värve, näha päikest ja tähti, kõike, mis meid ümbritseb).

Õpetaja kutsub lapsed kinosaali ja vaatab silmadele võimlemist.

Miks me vajame nina? (Lõhnade püüdmiseks, hingamiseks).

Mille jaoks on suu? (Süüa, hingata, rääkida).

Mille jaoks kõrvad on? (Et kuulda inimeste kõnet, lindude laulu, muusikat).

Tõuseme uuesti jalule ja puhkame.

Tõstke käed kõrgemale

Suruge oma rusikad kergelt kokku

Levitage neid nagu tiibu

Ja edasi, et need täpselt oleksid

Nüüd langetage need.

Milline kehaosa kas me läksime läbi? (Laste vastused.)

Milleks käed on? (esemete korjamiseks, joonistamiseks, mängimiseks).

Kutsun teid minu eksperimentaalsele saidile.

Eksperimentaalne töö.

DI "Joonista ilma käteta"– lastele antakse viltpliiats, pannakse käed selja taha ja joonistatakse mis tahes viisil ilma käsi kasutamata.

DI "Lõika ilma vaatamata"– mänguasjad seotakse nööri külge kinni, lapsed püüavad mänguasja ära lõigata;

Nüüd jagunege ja minge teile meeldivate laudade juurde.

1 laud: (seal on tooted peal) D/Mäng "Tea lõhna järgi".

Seotud silmad peate lõhna järgi tuvastama, mis taldrikutel on.

2 laud: (seal on vedelikega klaasid)"Mida sa mulle andsid?" maitsemäng!

Õpetaja kutsub lapsi proovima vedelikke ja tegema kindlaks, mis tassides on.

Maitseorgan on keel. See on jagatud maitsetsoonideks, mis määravad maitse toit: magus, soolane, hapu ja mõru. Seda teevad keele papillid. Neid saab vaadata heas valguses.

D/I "Mida sa ütlesid?"

Keel pole ainult tunneb ära toidu maitse, vaid aitab meil ka rääkida. Paluge lapsel öelda mõni fraas, kuid proovige mitte kasutada tema keelt! See on väga naljakas, uskuge mind!

DI "Assistent"

Keel aitab ka toitu suus pöörata. Suurepäraste katsete jaoks ravitakse lapsi karamelliga, et nad saaksid proovida seda süüa ilma keeleta!

Kasvataja: Ütle mulle, kas ülesannete täitmine oli keeruline?

(Laste vastused)

Ja nüüd lahkume sina ja mina oma katsealalt ja läheme matile.

Unustasime veel ühe kehaosa.

Milline? (jalad).

Miks me vajame jalgu? (Kõndima, jooksma, hüppama).

Anname jalgadele trenni.

Üks kaks kolm neli viis,

Väike jänku hakkas hüppama.

Väike hall hüpe:

Ta hüppas 10 korda.

Mis juhtuks, kui meil poleks käsi, jalgu ega sõrmi? Proovige midagi teha.

Puuduta sõbra nina ilma käteta või hüpata kohapeal ilma jalgadeta. Ja see, poisid, tähendab, et meie käed ja jalad aitavad meid alati, me peame nende eest hoolt kandma. Aga?

Ütle mulle? Peate oma keha eest hoolitsema ja et täpselt teada, kuidas mitte unustada, mängime mängu, ma ütlen teile, mida teha, ja te näitate seda. (kuidas korralikult käsi, nägu pesta ja kuidas kodus vannitoas pesta, pesulapiga põhjalikult nühkida, kuidas hambaid pesta). Ja peale selle peate ikkagi õigesti sööma, sööma piimatooteid - pajarooga, jooma piima, kõndima väljas, värskes õhus ja mis kõige tähtsam - tegema mida igal hommikul? (laadimine).

Ja ma kutsun teid taas meie kinosaali. Esitlus "Tervislik eluviis". 2 minutit.

Nüüd läheme mööda sissetallatud rada. Jälgedele astudes tuleb iga kord nimetada jalajäljele asetatav jalg. Vasak, parem, vasak, parem.

4. Õpetaja koondab lapsed enda ümber.

Vaadake üksteisele otsa. Kas kõigil on pea, torso, kaks kätt, kaks jalga?

Nii et me oleme kõik ühesugused?

Kuidas te erinete? (Seal on poisse ja tüdrukuid.)

Õpetaja palub tüdrukutel tõusta söögitooli lähedale ja poistel

madala lähedal.

Mis sul veel teisiti on? Pikkus, juuksevärv, silmade värv, riietud erinevalt.

Kuid hoolimata sellest, et olete nii erinev, võib teid nimetada üheks

Ühesõnaga. Milline? (Lapsed, inimesed.)

Armastagem oma abilisi ja õppigem neid kaitsma mustuse, haiguste ja sinikate eest, nagu juhtus meie sõbra Pipiga, soovime, et ta auto alla ei jääks.

Mida selleks vaja on? (laste vastused).

Milliseid liiklusreegleid sa tead?

Kus me olime?

Mida sa tegid?

Keda nad aitasid?

Millised olid raskused? Raskused?

Kuidas sa hakkama said?

Täna mängisime palju mänge, aga nüüd vaatame uuesti apelsini, nuusutame apelsini ja maitseme seda.

Kasvataja: täna saime palju kasulikku ja huvitavat teada meie asendamatute abiliste kohta. Soovitan pärast magamist joonistada väikemees ja tema abilised, kuid me teeme seda teiega ebatavalisel viisil.

Harjutus "Joonista väikemees»

Kasvataja: Olen ette valmistanud nii suure paberilehe, nüüd lamab üks teist sellel, me visandame selle kontuuri. Ja siis lõpetame kõik koos oma joonistamise abilised: silmad, kõrvad jne.

Eesmärgid:

Laiendage ja süstematiseerige laste teadmisi oma keha välise ehituse kohta.
Aktiveerige laste sõnavara teemal "Kehaosad ja nägu".
Õpetage lastele, kuidas teha kõrvade tervislikku enesemassaaži.
Harjutage tegusõnade kasutamist.
Jätkake laste õpetamist mõistatuste lahendamiseks.
Arendada peen- ja jämedat motoorseid oskusi ning mõtlemist.
Kasvatada soovi tervislikku eluviisi juhtida.

Varustus:

Inimese erinevaid eluetappe kujutavad pildid (beebi, laps, täiskasvanu, vanamees).
Pildid, millel on kujutatud inimfiguure erinevates poosides.
Paberilehed, lihtne pliiats, guašš, salvrätikud.

Tunni käik:

Kõik inimesed on erinevad. Igaüks teist on üks ja ainus. Ja mitte kusagil kogu meie tohutul maal ei ole täpselt sama poissi ega tüdrukut.

Kuid teil ja minul on palju ühist:

Meie sõrmedel on küüned,
Kätel - randmed, küünarnukid.
Kroon, kael, õlad, rind
Ja ärge unustage oma kõhtu.
On põlved, on selg,
Aga ta on ainult üks.
Meil on see peas
Kaks kõrva ja kaks laba.
Kulmud, põsesarnad ja templid,
Ja silmad, mis on nii lähedal.
Põsed, nina ja kaks ninasõõret,
Huuled, hambad – vaata!
Lõug huule all.
Seda teame sina ja mina!

Luuletuse ettelugemisega kaasneb nimetatud kehaosade demonstreerimine.

Kuidas meie keha töötab?

Meie keha on üles ehitatud järgmiselt: peal – pea, siis kael ja torso.
Torsos on ülemised jäsemed - jalad ja alajäsemed - jalad.

Harjutus "Täida ülesanne"

Pane oma käed pea peale.
Pöörake oma kaela eri suundades.
Lainetage oma ülemisi jäsemeid.
Trampige oma alajäsemeid.
Kallutage torso vasakule, paremale.

Millised võimalused on inimkehal?

Kui sa sündisid ja olid beebid, oli su keha sõnakuulmatu: sa ei saanud istuda, seista ega kõndida. Sa ei saanud isegi mänguasja kätte võtta. Aga sa kasvasid ja said vanemaks, abitutest beebidest said tugevad ja osavad lapsed. Täiskasvanuks saades suudate veelgi enamat. Ja vanaduseks tundub, et keha kulub ja muutub jälle nõrgaks. Vanadel inimestel on raske pikka aega seista ja raskeid esemeid kanda. Seetõttu anname neile ühistranspordis istet ja aitame neil kotte kanda.

Looga kaasneb piltide väljapanek, mis kujutavad inimese erinevaid eluetappe (beebi, laps, täiskasvanu, vanamees).

Nüüd on teie keha liikuv, painduv, kuulekas, sest inimene suudab oma keha kontrollida. Me saame sundida oma keha seisma või jooksma, joonistama, vaatama ja tegema palju-palju muid toiminguid.

Didaktiline harjutus "Nimeta tegevust tähistav sõna"

Lapsed nimetavad tegusõnu. Kui on raskusi, esitab õpetaja küsimused: "Mida saavad teie käed teha?", "Mida saate teha jalgadega?", "Mida saab teie pea teha?"

Dünaamiline paus

Liigute grupis muusika saatel ringi. Kui muusika peatub, näitan pilti inimesest kindlas poosis. Peaksite võtma sama positsiooni.

Kuidas säilitada tugevat ja tervet keha pikka aega?

See, kui kaua meie keha meid teenib ning noor ja terve, sõltub ainult meist endist. Mida peaksite selleks tegema?
Treeni, söö tervislikku toitu, hinga värsket õhku, ole puhas ja korras, mine õigel ajal magama.
Kuid kui te oma keha eest ei hoolitse, vananeb see kiiresti, muutub nõrgaks ja haigeks. Mida ei tohiks oma kehaga teha?
Söö rämpstoitu, liigu vähe, pese harva ja ole määrdunud, suitseta, maga vähe.

Kõrvade isemassaaž

Et su kõrvad haiget ei teeks,
Teeme need kiiresti soojaks:
Siin me painutame selle, laseme sellel minna
Ja me kordame kõike uuesti.
Me venitame traguse,
Jälgime sõrmega kõrva.
Ja me vajutame peopesaga,
Hõõruge väga-väga kõvasti.

Sõrmede võimlemine “Vasakust ja paremast käest”

Vaata, siin on kaks kätt:
Parem ja vasak!
(sirutame käed ette, näidates)

Nad võivad käsi plaksutada -
Nii paremale kui vasakule!
(plaksutame käsi)

Nad suudavad mu nina kinni hoida -
Nii paremale kui vasakule!
(pigistame nina vaheldumisi parema ja vasaku käega)

Nad saavad oma suu peopesaga katta -
Nii paremale kui vasakule!
(katke mõlema suu)

Nad võivad näidata teed -
Nii paremale kui vasakule!
(näitame suunda kas parema või vasaku käega)

Nad teavad, kuidas oma nina valida -
Nii paremale kui vasakule!
(imiteerime iga käega nina korjamist kordamööda)

Ja kui keegi karjub,
Nii paremale kui vasakule
Aidake mul kõrvad kinni panna!
(katke meie kõrvad)

Olen alati oma kätega sõber -
Nii paremale kui vasakule!
(sõbralik käepigistus)

Ja nad võivad olla hellad
Nii paremale kui vasakule!
Nad kallistavad sind, nad suruvad sind minu juurde -
Nii paremale kui vasakule!
(mähkime käed enda ümber - “kallistame”)

Visuaalne tegevus "Meie peopesad"

Lapsed jälgivad pliiatsiga vasakut peopesa. Seejärel kastetakse sõrmeotsad värvi sisse ja jäävad värvitud sõrmede otsa sõrmejäljed.

arva ära mõistatus

Kes tõi midagi maitsvat -
Laps tunneb kõike lõhna... (nina)

Et sihtmärki vähemalt korra tabada,
Vajame teravat, täpset... (silm)

Et palavikku kiiremini alandada,
Pane jää peale... (otsaesine)

Kraanist kostab vesi:
"Pese oma puhtamaks..." (näod)

Pöörake oma pead tugevamalt -
Jõude olla on igav... (kael)

Nimetage kuulmisorgan.
Üheskoos, üksmeeles! See on... (kõrv)

Maja, kus elab meie keel,
Me kõik kutsume seda... (suu)

Te olete äärel
Pühkige puhtaks... (jalad)

Nad armastavad tööd, ei talu igavust,
Meie omad suudavad kõike... (käed)

Olen harjunud kõigepealt proovima
Kõik maiused... (keel)

Riigieelarveline koolieelne haridusasutus üldarendavat tüüpi lasteaed nr 12, mille prioriteet on laste kunstilise ja esteetilise arengu tegevuste elluviimine Peterburi Kalininski rajoonis

Kokkuvõte otsesest õppetegevusest keskmise rühma lastega

"Inimkeha"

Tehnoloogiad: tervist säästvad tehnoloogiad, inimesele suunatud tehnoloogiad

Aleksandrova Victoria Vladimirovna

aasta 2014

"Inimkeha".

Sihtmärk: - Inimese kehaosade kohta arusaamade selgitamine ja "meeleorganite" mõistega tutvumine.

Ülesanded:

  1. Laiendage oma arusaamist inimesest (endast, eakaaslasest ja täiskasvanust) ja inimese tervise tunnustest;
  2. Arendada huvi tervist hoidva ja ohutu käitumise reeglite vastu;
  3. Õppige tuvastama inimestevahelisi sarnasusi ja erinevusi;
  4. Andke "meeleorganite" mõiste, milleks need on mõeldud ja mille eest nad vastutavad;
  5. Kasvatada lastevahelisi sõprussuhteid, rikastada mängulisi suhtlusviise;
  6. Arendada lastes uudishimu, toetada iseseisvuse ilminguid ümbritseva maailma mõistmisel;
  7. Sidusa monoloogikõne arendamine läbi kirjeldavate lugude koostamise;
  8. Arendada dialoogilist kõnet: õppida sõnastama küsimusi, kasutama küsimustele vastamisel selgitava kõne elemente;
  9. Arendada oskust selgelt hääldada keerulisi emakeele helisid ja õiget sõna hääldust;
  10. Arendada oskust kasutada viisakaid suhtlusvorme nii täiskasvanute kui ka kaaslastega;
  11. Tugevdada kultuuri-, hügieeni- ja enesehooldusoskusi;
  12. Edendada laste harmoonilist füüsilist arengut, soodustada motoorsete kogemuste kujunemist ja rikastamist.

Materjalid:

  • - Erinevat vanust esindavad nukud.
  • - Fotod erinevas vanuses lastest alates sünnist.
  • - Kehaosade ja meeleelundite kujutised

Eeltöö:

  • - Muinasjutu "Moidodyr" lugemine.
  • - Vaatan samanimelist multikat
  • - Rollimäng "Doktor".
  • - Pidage meeles lastelaulud kultuuriliste ja hügieeniliste oskuste kohta.

Haridusvaldkondade lõimimine:

  • - Sotsiaalne ja kommunikatiivne areng
  • - Kognitiivne areng
  • - Kõne arendamine
  • - Füüsiline areng

Edusammud:

Koolitaja: - Poisid, täna tuli nukk Masha meile külla ja tõi sõbrad kaasa. Vaata, kui ilusad ja erinevad nad on. Vaatame neid hoolikalt ja proovime neid kirjeldada. Siin on meie Masha! Milline ta on?

Laste vastused...

Koolitaja: - Aga vaata, see on tema sõber, nukk Irishka-beebi. Proovime seda kirjeldada. Millised silmad, käed, jalad, juuksed on Irishkal? Kelle moodi ta välja näeb?

Laste vastused...

Koolitaja: - Hästi tehtud! Ja nüüd kohtume nukk Marinaga. Vaata, kui ilus ta on! Kes püüab meile Marinast rääkida?

Järgmisena juhib õpetaja laste tähelepanu asjaolule, et kõik nukud on erinevad. Neil on erinev kõrgus, juuste värv, silmade värv. Et üks nukkudest näeb välja nagu beebi (Irishka), teine ​​nagu tüdruk (Masha) ja kolmas nagu täiskasvanu (Marina).

Õpetaja kutsub lapsi üles otsustama, kuidas kõik need nukud on sarnased, viies lapsed järk-järgult järeldusele, et neil kõigil on samad kehaosad.

Koolitaja: - Istume nüüd oma külalised maha ja vaatame üksteisele otsa. Sonya, Varya, Dasha, Nastya on ...(laste vastus...) , ja mina, Natalja Aleksandrovna, Natalja Jurjevna, oleme...(laste vastus...) , ja Gosha, Borya, Maxim on...(laste vastus...).

Hästi tehtud! Ja koos oleme inimesed. Me kõik oleme erinevad, kuid meil kõigil on samad kehaosad

Seejärel kutsub õpetaja lapsi mängima mängu "Leia see sõbralt".

Koolitaja: - Nüüd näitan teile pilti ja teie otsite oma sõbralt pildil näidatud.

(käeshoitav didaktiline mäng"Leia sõber")

Hästi tehtud! Räägime nüüd oma külalistele, milleks me jalgu vajame? Mida saate nendega teha, mida saate mängida?

Laste vastused...

Koolitaja: - Mida saate oma kätega teha?

Laste vastused...

Koolitaja: - Palun öelge, miks käsi nimetatakse "esimesteks abistajateks"?

Laste vastused...

Koolitaja: - Hästi tehtud! Sa ütlesid kõik õigesti. Mängime nüüd natuke oma abilistega.

"Lukk".

Uksel on lukk

Keegi ei saanud seda avada!

Koputasime lukku

Keerasime lukku

Keerasime lukku

Ja siis see avati.

"Hobune".

Ühe käega rebin rohtu,

Teise käega ma ka rebin,

Toidan hobusele rohtu

Nii palju sõrmi mul on.

Koolitaja: - Hämmastav! Pidage meeles, mida veel ühist mainisite, kui võrdlesite meie külalisi ja iseennast?

Laste vastused...

Koolitaja: - See on õige, need on kõrvad, silmad, nina, suu. Miks on inimestel igas vanuses neid vaja?

Laste vastused...

Koolitaja: - See on õige, ütlesite kõik õigesti, muidu: nina, suu, kõrvu, silmi nimetatakse meeleorganiteks ja need aitavad meil ümbritsevat maailma tajuda.

Järgmisena näitab õpetaja pilti, mis kujutab konkreetset meeleelundit ja selgitab, miks seda vaja on (suu on maitsmisorgan, nina on lõhna (lõhna) organ, silmad on nägemisorgan, kõrv on maitsmisorgan). kuulmisorgan.)

Seejärel kutsub õpetaja lapsi ühte või teist meelt sulgema, viies nad järeldusele: et igas vanuses inimene vajab kõiki meeli.

Kasvataja: - Meenutagem lastelaulu meelte kohta.

"Vesi - vesi."

Vesi, vesi, pese mu nägu,

Et teie põsed säraksid, et teie põsed muutuksid roosaks,

Nii et suu naeratab ja hambad hammustavad.

Koolitaja: - Hästi tehtud! Sina ja mina oleme seda lastelaulu tundnud juba ammu, varasest lapsepõlvest. Proovime nüüd need fotod koos järjekorda seada.

Õpetaja postitab koos lastega fotosid, juhtides laste tähelepanu sellele, kuidas lapse kasv ja areng on muutumas, ning julgustab lapsi järeldama: „Selleks, et kasvada suureks, tugevaks ja terveks, on vaja hästi süüa, sportida. ja hoolitsege oma tervise eest!"

Seejärel jätavad lapsed külalistega hüvasti, soovides neile head tervist ja lubades, et nad kasvavad tugevaks ja terveks.


Tunni kokkuvõte keskmisele rühmale:

"Inimese figuuri joonistamine kombineeritud meetodil"

Tunni eesmärk:

Õppige joonistama inimfiguuri, järgides õigeid proportsioone (jalgade pikkus võrdub torso pikkusega peaga).

Tugevdada piiratud pinna värvimise oskusi.

Jätkake põhiliste kehaosade ja nende funktsioonide tutvustamist (pea ja kael, käed ja jalad on keha külge kinnitatud ja saavad liikuda).

Teadmiste kinnistamiseks nelinurkade kohta pikkuste võrdlemise oskus rakendusmeetodil.

Arendada loogilist mõtlemist ja loovat kujutlusvõimet.

Kasvatage täpsust, sihikindlust ja soovi uusi asju õppida.

Varustus: demonstratsioonimaterjal: magnettahvel, värvipliiatsid, nukk, geomeetriliste kujundite komplekt magnetitel inimfiguuri joonistamiseks; jaotusmaterjalid: valge paberi lehed, geomeetriliste kujundite komplektid ümbrikes, värvilised pliiatsid.

Joonistamise tunni käik keskmises rühmas:

Teie igaühe ees on ümbrik. Vaata ja ütle mulle, kuidas saab kõike, mis seal on, ühe sõnaga nimetada. (Geomeetrilised kujundid, nelinurgad)

Mitu ruutu on teie komplektis? Näita mulle ruutu. (üks)

Milliseid figuure veel ümbrikus on? (Ristkülikud)

Kas kõik ristkülikud on ühesugused? Mis vahe on? (Üks on pikk ja lai, teised lühikesed ja kitsad)

Mõelge, kuidas saate kahest kitsast lühikesest ristkülikust teha ühe pika kitsa ristküliku? (Kinnitage lühikesed küljed üksteise külge)

Tehke oma lauale selline ristkülik. Kui palju sarnaseid ristkülikuid saab teie kujundite komplektist teha? Kui palju kokku? (Veel kolm. Kokku neli)

Mida saate nende ristkülikute pikkuse kohta öelda? Võrdlema. (Identne, võrdse pikkusega)

Kuidas saab ruudu ja laia ristküliku abil teha ühe pika ristküliku? (Kinnitage ruut ristküliku lühikese külje külge)

Mida saate öelda selle ja ülejäänud nelja ristküliku pikkuse kohta?

(Identne, võrdse pikkusega)

Kas teadsite, et kui kõik need nelinurgad kindlas järjekorras kokku liita, saate inimese kujundi? (Edasine lugu inimkeha ehitusest kaasneb demonstratsiooniga nukul ja kehaosi tähistavate geomeetriliste kujundite magnettahvlil õpetamisega)

Õpetaja räägib lastele inimkehast

Inimkeha koosneb erinevatest osadest. Keha ülemine osa on pea.

Kaela abil kinnitatakse see keha keskosa - torso külge. Meil on ka kaks kätt ja kaks jalga, need on ka kehaga ühendatud. Käsi ja jalgu nimetatakse ka jäsemeteks. Kõik need kehaosad täidavad erinevaid funktsioone.

Pea on kaelal. Kael on liigutatav, nii et pea saab kallutada ette-taha ning pöörata küljelt küljele. Meie käed painduvad ja painduvad lahti, saame neid ette, üles, külgedele tõsta. Me kasutame neid esemete haaramiseks ja hoidmiseks. Liigume oma pikkade ja tugevate jalgade abil. Tänu jalgadele seisame ja kõnnime, jookseme ja hüppame. Jalad lõpevad jalgadega. Meie jalad on kujundatud nii, et saame neile toetudes kergesti seista ja kõndida. Kael, käed ja jalad on kinnitatud torso külge, mis on suurim kehaosa. Keha võib painutada ette ja taha, külgedele ja pöörata küljelt küljele.

Kontrollime, kuidas meie keha töötab. Kes tahab kehalist kasvatust teha? (Füüsiline harjutus laste valikul).

Nüüd meenutagem, kuidas me joonise tegime:

Käed ja jalad on võrdse pikkusega;

Samad on ka jalgade pikkus ja keha pikkus peaga.

Proovige asetada oma laudadele sarnased kujundid. Kui neid pliiatsiga mööda kontuuri tõmmata ja üle värvida, saad imelise joonistuse. (Lapsed küljendavad õpetaja abiga, kontuuri, värviga).

Munitsipaalkoolieelne õppeasutus

Kombineeritud lasteaed nr 3 “Firefly”

Omavalitsuste moodustamine linnaosa Lyubertsy

Abstraktne

klassid lastega keskmises rühmas

"Inimese figuuri joonistamine kombineeritud meetodil"

Valmistatud ja läbi viidud:

Koolieelse õppeasutuse nr 3 õpetaja

Melentyeva E.A.